NA ROZLOUČENOU...

MARTA REICHELOVÁ
MARTA REICHELOVÁ

19. srpna 2023 / 20:30

Jaroměřice nad Rokytnou - zámecká zahrada

Marta Chila Reichelová – soprán

Lucie Hilscherová – alt

Jaroslav Březina – tenor

Jiří Brückler - bas

Slovenský filharmonický sbor 

sbormistr Jozef Chabroň

Moravská filharmonie Olomouc

dirigent Leoš Svárovský

W. A. Mozart: Malá noční hudba, K. 525

Requiem d moll, K. 626

Marta Chila Reichelová je absolventkou Janáčkovy konzervatoře v Ostravě a Janáčkovy akademie múzických umění v Brně v oboru zpěv a doktorského studia v oboru Interpretace a umění interpretace. Je laureátkou několika mezinárodních pěveckých soutěží. Mj. Mezinárodní pěvecké soutěže A. Dvořáka v Karlových Varech, Mezinárodní pěvecké soutěže Jakuba Pustiny, interpretační soutěže Prof. Dichlera ve Vídni a semifinalistkou 34. Mezinárodní pěvecké soutěže Hans Gabor Belvedere v Amsterdamu. Od roku 2013 spolupracovala s Národním divadlem Brno a o rok později začalo její čtyřleté angažmá v Janáčkově opeře. V současné době je pravidelným hostem Národního divadla Brno, spolupracuje s Národním divadlem v Praze, s Národním divadlem moravskoslezským v Ostravě a s předními českými orchestry. Věnuje se klasické i soudobé tvorbě, a to jak na jevišti tak koncertně. Dvakrát byla v širší nominaci na Cenu Thálie.

Lucie Hilscherová patří mezi vyhledávané koncertní pěvkyně v oboru písňovém i oratorním, s oblibou se věnuje také interpretaci skladeb současných autorů. Hostuje v Národním divadle v Praze, Národním divadle moravskoslezském v Ostravě, Divadle J. K. Tyla v Plzni, Slezském divadle v Opavě, Státním divadle v Košicích a Nationaltheater Mannheim. Spolupracovala např. s BBC Symphony Orchestra, London Symphony Orchestra, Tokyo Metropolitan Symphony Orchestra, Bach-Collegium Stuttgart, Českou filharmonií, PKF-Prague Philharmonia, Symfonickým orchestrem hl. města Prahy FOK, Collegiem 1704 nebo Filharmonií Brno. Účinkovala na festivalech Edinburgh International Festival, Musikfest Stuttgart, Beethovenfest Bonn, Grafenegg Musik-Sommer, Pražské jaro, Velikonoční festival duchovní hudby Brno, Smetanova Litomyšl, Svatováclavský hudební festival.

Doménou sólisty Národního divadla v Praze Jaroslava Březiny je operní tvorba, vytvořil již desítky rolí světového i domácího repertoáru. Bohatá je i jeho koncertní činnost, především v projektech klasického a barokního repertoáru na koncertních pódiích nejen u nás, ale i v Japonsku, Rakousku, Norsku, Itálii (provedení Dvořákova Stabat Mater v Římě a Pise), Německu, Francii a Španělsku. Janáčkův Zápisník zmizelého provedl např. v Teatro Real v Madridu, v Národním divadle, na festivalech Moravský podzim a Janáčkovy Hukvaldy, v rámci koncertní sezony České filharmonie. V roce 2016 účinkoval jako Rechtor v Příhodách lišky Bystroušky v inscenaci Jana Lathama-Koeniga a Roberta Carsena v Teatro Reggio v Turíně a jako Števa Buryja v koncertních provedeních Její pastorkyně v Praze a Londýně s Jiřím Bělohlávkem a Českou filharmonií. V roce 2022 účinkoval jako Tichon (Káťa Kabanová) v inscenaci Jakuba Hrůši a Barrieho Koskyho na Salcburském festivalu. Spolupracuje také s Českou televizí (např. inscenace opery B. Martinů Hlas lesa). Je držitelem Ceny Thálie za rok 2015.

Jiří Brückler, sólista Národního divadla v Praze, je díky svému bohatému klasického repertoáru pravidelným hostem většiny českých operních domů. Roli Silvia v Leoncavallových Komediantech si na MHF v Moravském Krumlově zazpíval vedle Josého Cury v roli Cania. Za tutéž roli v Divadle F. X. Šaldy v Liberci získal i širší nominaci na cenu Thálie (2009). Nominaci si zopakoval v roce 2013 za roli Rodriga ve Verdiho Donu Carlovi. Na MHF P. Dvorského vystoupil již v roce 2020 v mozartovském programu.

Za půlstoletí intenzivní umělecké aktivity vyrostl Slovenský filharmonický sbor na těleso mimořádných kvalit a dnes se řadí k nejlepším evropským ansámblům svého druhu. Kromě pravidelné činnosti na domácí půdě sbor každoročně absolvuje množství zahraničních zájezdů, jejichž cílem se staly bezmála všechny evropské země, ale také Maroko, Turecko, Japonsko a Omán. Sbor spolupracoval s mnoha prestižními zahraničními orchestry, dirigenty a sólisty (např. Berlínští a Vídeňští filharmonici, Vídeňští symfonici, Izraelská filharmonie, Orchestre de Paris, F. Luisi, L. Maazel, K. Masur, Z. Mehta, F. Welser-Möst ad.). Svými výkony přispěl k lesku významných mezinárodních festivalových akcí (Vídeň, Salcburk, Londýn, Praha, Perugia, Edinburg, Berlín, Atény, Madrid, Paříž, Mnichov, Štrasburk, Baden-Baden). Jeho bohatá diskografie obsahuje nahrávky pro slovenské i zahraniční televizní a rozhlasové stanice, jakož i pro renomované nahrávací společnosti. Významná je i jeho spolupráce s vídeňskou Státní operou (např. Boris Godunov). Od roku 2014 je sbormistrem Slovenského filharmonického sboru Jozef Chabroň.

Moravská filharmonie Olomouc, po léta rezidenční orchestr festivalu, patří k nejstarším orchestrům u nás. Za dobu své existence si Moravská filharmonie Olomouc vytvořila mimořádně rozsáhlý a rozmanitý repertoár. Věnuje se především velkým tvůrcům světové hudby 19. a 20. století, propaguje však i soudobou českou a světovou hudební tvorbu, o čemž svědčí uvedení více než 250 novinek. Orchestr se rovněž řadí k autentickým interpretům klasiků české národní hudební kultury: Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetany, Leoše Janáčka a Bohuslava Martinů. Pořádá festivaly Dvořákova Olomouc a Mezinárodní varhanní festival Olomouc. Mezi její činnosti patří také řada vzdělávacích aktivit pro děti a mladé lidi.

Prof. Leoš Svárovský vystudoval obory flétnu a dirigování na AMU v Praze u renomovaného prof. Václava Neumanna, jako jeho poslední student. Svou kariéru začal v pražském Národním divadle v Praze jako asistent Zdeňka Košlera. Od začátku své kariéry působil jako šéfdirigent vynikajících českých a slovenských orchestrů: Komorní opera Praha (1985-7), Janáčkova filharmonie Ostrava (1991-93), Státní filharmonie Brno (1991-95), Sinfonietta Žilina (1995-2000), u téhož orchestru od 2010 jako hlavní hostující dirigent, Komorní filharmonie Pardubice (1997- 2009), Orchestr baletu Národního divadla Praha (2001-02), Státní opera Praha (i umělecký ředitel, 2003-05). Od jara 2014 byl šéfdirigentem Aichi Central Symphony Orchestra Nagoya. Je stálým hostujícím dirigentem Slovenské filharmonie a čestným členem Filharmonie Brno, je pravidelně zván na podia mnoha významných hudebních festivalů jak v České republice, tak i v zahraničí. Pouhý výčet českých i zahraničních orchestrů, sólistů a festivalů, se kterými během své úspěšné kariéry spolupracoval v Evropě, USA, Kanadě, Jižní Americe, Japonsku a Korei, by vydal na samostatný web…