POSLÁNÍ PETRA DVORSKÉHO

PETR DVORSKÝ
PETR DVORSKÝ

18. srpna 2023 / 20:00

zámek Valeč – historický sál

Peter Dvorský

Iveta Malachovská - režie

Marián Turner - scénář

Česká premiéra filmu natočeného k životnímu jubileu Petra Dvorského spojená s besedou s tvůrci a hlavním protagonistou.

"Myslím, že mohu s klidem odejít, nový Pavarotti nastupuje na scénu" Luciano Pavarotti

Peter Dvorský, světoznámý umělec, operní hvězda a miláček publika. Chlapec z malého slovenského města, který se nebál snít, tvrdě cvičit a odhodit trému při své první velké šanci ukázat, co v něm je. Nádherné divadelní úlohy, spolupráce s fantastickými orchestry napříč celým světem a uznání od těch nejblyštivějších hvězd operního nebe. Člověk, který vnímá hudbu každou buňkou svého těla. Výsostný profesionál i úplně obyčejný táta a manžel. Umělec, který nikdy nezapomněl, odkud pochází. Talentovaný člověk s obdivuhodným srdcem, který dodnes inspiruje.

Režisérka, producentka a moderátorka Iveta Malachovská, známá osobnost (nejen) slovenského kulturního prostoru, spojila svůj profesní život především s televizí a filmem a ten soukromý s operním zpěvákem Martinem Malachovským. Byla tato posledně jmenovaná skutečnost jednou z inspirací k filmu o Petru Dvorském? Na besedě se jí můžeme zeptat…

Marián Turner, současný ředitel Slovenské filharmonie,vystudoval hru na flétnu na bratislavské konzervatoři a Vysoké škole múzických umění v Bratislavě. Po studiích se stal členem několika orchestrů, například Lúčnica, SĽUK, Komorní operní orchestr v Bratislavě. V letech 1989–1991 byl prvním flétnistou Symfonického orchestru Československého rozhlasu a v letech 1991–1992 prvním flétnistou Slovenské filharmonie. V dalších letech působil v mnoha manažerských funkcích (např. Lúčnica, Slovenský rozhlas, United Philharmonic Vienna). Je autorem scénářů, hudebním dramaturgem pořadů RTVS a spoluautorem odborných článků a rozhlasových pořadů.