ZAHAJOVACÍ GALAKONCERT - ČTYŘI ITALŠTÍ TENOŘI

The Four Italian Tenors
The Four Italian Tenors

5. srpna 2023 / 20:00

Jaroměřice nad Rokytnou - zámecká zahrada

"Four Italian Tenors"

Alessandro Fantoni

Federico Parisi

Ugo Tarquini

Giovanni Maria Palmia

Moravská filharmonie Olomouc

dirigent Christo Pavlov (Bulharsko)

W. A. Mozart: Cosi fan tutte – předehra

F. Cilea: Arlézanka – Il lamento (árie Federica)

G. Donizetti: Elixír lásky - Una furtiva lagrima (árie Nemorina)

M. Lanza: La Spagnola

L. Dalla: Caruso

D. Modugno/F. Migliacci: Nel blu dipinto di blu

R. Falvo/E. Fusco: Dicitencello vuje

C. Andrea Bixio/ B. Cherubini: Mamma

-----

P. Mascagni: Sedlák kavalír – intermezzo

tradicionál Cielito Lindo

G. Verdi: Rigoletto – La donna e mobile (árie Vévody z Mantovy)

E. De Curtis/G. De Curtis: Torna suriento

A. Lara: Granada

L. Denza/P. Turca: Funiculi funiculá

G. Puccini: Turandot – Nesun dorma (árie Calafa)

Jakkoli byl repertoár patrona festivalu Petra Dvorského za jeho bohatou kariéru velmi rozmanitý, typ a barva jeho hlasu i pěvcův temperament jej pro italskou operu a písně přímo předurčovaly. Není proto divu, že jsme pro zahájení jubilejního ročníku zvolili právě je.

Čtyři italští tenoři je mezinárodní projekt s účastí – jak již název napovídá – italských tenoristů, bulharského dirigenta a orchestrů doslova z celé Evropy. Typickému italskému repertoáru v jejich podání naslouchaly již tisíce nadšených posluchačů.

Dirigent Christo Pavlov vystudoval hru na flétnu a dirigování. Kromě své dirigentské činnosti (Sinfonietta Vratsa, Sofia Metropolitan Orchestra/Philharmonia Bulgarica, Symfonický orchestr Bulharského národního rozhlasu) je i hudebním producentem, manažerem, skladatelem a vyhledávaným aranžérem.

Moravská filharmonie Olomouc, po léta rezidenční orchestr festivalu, patří k nejstarším orchestrům u nás. Za dobu své existence si Moravská filharmonie Olomouc vytvořila mimořádně rozsáhlý a rozmanitý repertoár. Věnuje se především velkým tvůrcům světové hudby 19. a 20. století, propaguje však i soudobou českou a světovou hudební tvorbu, o čemž svědčí uvedení více než 250 novinek. Orchestr se rovněž řadí k autentickým interpretům klasiků české národní hudební kultury: Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetany, Leoše Janáčka a Bohuslava Martinů. Pořádá festivaly Dvořákova Olomouc a Mezinárodní varhanní festival Olomouc. Mezi její činnosti patří také řada vzdělávacích aktivit pro děti a mladé lidi.