O NÁS

O nás


Inspirací k založení festivalu byl odkaz Františka Antonína Míči (1696 - 1744), který v Jaroměřicích nad Rokytnou složil - kromě jiného - operu "O původu Jaroměřic na Moravě", první operu s textem v češtině, která kdy byla u nás provozována. Přímo se nabízelo oživit tuto úžasnou symbiózu genia loci samotného zámku a zahrady a jeho bohaté hudební tradice. Spojením sil agentury ARS/KONCERT, vedení zámku a města Jaroměřice nad Rokytnou a pod záštitou velké postavy světových pódií Petra Dvorského se podařilo stvořit živoucí organismus, který do Jaroměřic a jeho okolí již více než dvacet let v létě láká posluchače z blízka i daleka. Přesně v místech jako za hraběte Jana Adama z Questenberku (1678 - 1752), který byl asi největším příznivcem hudby z vlastníků zdejšího panství, stává tak i dnes pódium, na kterém se odehrávají ony úžasné chvíle spojení výsostného umění a čiré radosti.

Festival se snaží o maximální pestrost svého programu. Proto v něm klidně najdete vedle sebe operní galakoncerty s účastí těch nejlepších pěvců především českých a slovenských pódií, barokní operu, dudáckou kapelu, Olympic se symfonickým orchestrem, Stabat mater, Tomáše Kluse, Chantal Poullain, Cigánske diably, Český filharmonický sbor Brno, naděje světové operní scény ze soutěží Operalia Plácida Dominga i Nadace Jeleny Obrazcové nebo flamenco, máme-li pro názornost jmenovat jen několik příkladů. Festival zároveň dokáže spojit zážitek hudební s poznáním nádherných míst Kraje Vysočina. Jaroměřice nad Rokytnou se zámkem a jeho zahradou jsou jedinečným místem na hudební mapě naší země. Ale i místa v jeho okolí, která se pravidelně stávají hostiteli festivalových koncertů, nabízejí mnohé zážitky. Dalešický pivovar, zámek ve Valči u Hrotovic, třebíčská bazilika sv. Prokopa i zámek v Dukovanech - každé z těchto míst má svou nezaměnitelnou atmosféru a my se snažíme ji vždy podtrhnout vhodným projektem.

Peter Dvorský

Peter Dvorský pochází z ryze hudební rodiny, zpěvu se věnují nebo věnovali i tři z jeho čtyř bratrů. Díky svému mimořádnému talentu byl do opery Slovenského národního divadla angažován již během studia na bratislavské konzervatoři. Otevřela se mu největší světová pódia včetně La Scaly, Covent Garden a Metropolitní opery. Spolupracoval s těmi nejlepšími, ať už orchestry, dirigenty nebo sólisty. Od 80. let 20. století jej řadili po bok Plácida Dominga, Luciana Pavarottiho a José Carrerase. Po celý svůj život dokazuje, že i v malé zemi uprostřed Evropy se rodí světové osobnosti.